Velká Polom / Velká Polom

Návrh uměleckého díla pro areál Rybníku u Tvrze ve Velké Polomi 2013 - RUSALKY/PLAVKYNĚ

Velká Polom Velká Polom Velká Polom Velká Polom Velká Polom

"Rusalky"/ "Plavkyně"

Pro prostředí rybníku u Tvrze jsem navrhla dvě figurální sochy - kypré ženy v plavkách v nadživotní velikosti z umělého kamene. Sochy ve své velikosti a ženskosti lákají kolemjdoucí k rybníku a vybízejí ať už k odpočinku nebo k aktivnímu trávení volného času. Jejich objemy a použitý materiál nabízejí i hmatové prožití plastik a staly by se nezapomenutelnou a nepřehlédnutelnou součástí místa - jeho genius loci. Tématicky jsou vázány na rybník, trávení času u vody i trošku nadsazeným úsměvným a civilním charakterem - "Rusalky" nebo "Plavkyně"

Práce navazuje na mou dlouhodobou tvůrčí orientaci na genderová témata, zejména vnímání přirozenosti lidské a hlavně ženské tělesnosti v neprospěch mediálně preferofaného ideálu krásy. Figury jsou naddimenzovanou a pevnou verzí části mého drátěného sousoší "Bikiny klub" (viz přílohu). V prostředí rybníku a jeho budoucího "užívání" by vynikly nejen tématicky a zvětšeným měřítkem, ale také přirozeně působícím hladkým materiálem pískovcového charakteru s lehkým odtónováním barevnosti bikin. Stejně jako u jiných svých sousoší jsem i v případě Rusalek uvažovala o skupině právě alespoň dvou figur, které tak společně vytvářejí vlastní alternativní svět a v obou variantách umístění spolu komunikují, jednoduše koexistují a svým způsobem prostor zabydlují.

Povrchový materiál:
umělý kámen - směs románského cementu (Prompt Vicat ) a písku - sochy budou vyhlazené na sametový pískový povrch, bez modelované struktury, jemné zbarvení odstínu kamene na plavkách rusalek.

Materiál se běžně používá pro vodní stavby a v kontaktu s vodou "žije". Jeho barevnost se v průběhu let mění mírně do okru a chytá patinu stáří podobně jako pískovec. Je snadno opravitelný v případě poškození.

Velikost figur:
300 x 170 x 120 cm
240 x 220 x 160 cm
cca 4m figury

Váha figury: +- 4 tNávrh uměleckého díla pro areál Rybníku u Tvrze ve Velké Polomi 2013 - LODIČKY

Velká Polom Velká Polom Velká Polom Velká Polom Velká Polom

"Papírové lodičky"

Druhým návrhem pro prostředí rybníku jsou plastiky z umělého kamene ve tvaru lodiček skládaných z "papíru" umístěné v prostoru brouzdaliště. Jednoduchá symbolika dětské hry převedená do velkého měřítka "obyvatelných" objemů tak vytváří nový příběh na vodní hladině. Konceptuálnější, ale stále kokrétní přístup k artefaktu předpokládá jednoduché přijetí divákem a přímé zapojení do hry. Dvě velké loďky by umožňovaly rodinnou "plavbu" a ty menší by sloužily jako dočívadla nebo plavidla pro děti. Stejně jako "Rusalky" by se se zvyšující hladinou vody v rybníce ponořovaly více do vody nebo se ocitaly na souši. Lodičky také odkazují k mateřské školce, která sídlí v bezprostřední blízkosti rybníka.

Povrchový materiál:

umělý kámen - směs románského cementu (Prompt Vicat ) a písku (realizace v materiálu viz. přílohu) - sochy budou vyhlazené na sametový pískový povrch, bez modelované struktury. Materiál se běžně používá pro vodní stavby a v kontaktu s vodou "žije". Jeho barevnost se v průběhu let mění mírně do okru a chytá patinu stáří podobně jako pískovec. Je snadno opravitelný v případě poškození.

Velikost loděk: Váha loděk:
250 x 150 x 180 cm +- 5 t
180 x 120 x 130 cm +- 3 t
120 x 70 x 90 cm +- 400 kg