Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi / Oldtownsquare in Mladá Boleslav

Kaskáda Kaskáda Kaskáda

Spolupráce na projektu vodní kaskády v rámci revitalizace Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi s architektonickým ateliérem Hlaváček & partner .

V těžišti shromažďovacího prostoru Staroměstského náměstí (prostor před radnicí) je vytvořeno nerezové koryto vodoteče kopírující tvar řeky Jizery od jejího pramene až po vyústění do Labe. Řeka při své cestě prochází českými městy, která jsou zde připomenuta formou prosvětlených nápisů.
Účelnost skulptury představuje prostorové a pocitové oddělení jednotlivých subcelků náměstí. Vytváří pocitovou, ne však komunikační bariéru mezi pěším prostorem náměstí a silniční komunikací. Zároveň díky svému částečnému vyvýšení vytváří místo k odpočinku a relaxaci. Koryto je opatřeno pěti stavidly, které umožňují návštěvníkům regulovat tok řeky. Vlastní ocelové koryto lemují bloky z pohledového betonu a umělého kamene umožňující posezení. Ve střední části toku přisazené betonové stupně umožňují řeku překročit. Součástí vodní kaskády jsou sochy tří skupin dětí různého věku rozmístěných podél toku, které od horního toku k nejnižšímu místu "mládnou".

Podél kaskády je celkem 8 figurálních soch a jeden plyšový medvěd z umělého kamene rozmístěných do čtyřech "skupin".

1. - sochy dvou dívek sedících na korytě (rusalky) a ponořeného chlapce (vodníka) v horním toku kaskády

2. - dva chlapci ležící na jednom z betonových bloků lemujících nerezové koryto kaskády

3. - dívka koupající plyšového medvěda

4. - čurající holčička a smějící se chlapeček ve spodní, nejširší části toku.